
Opremljanje otroške sobe je za bodoče starše velik projekt, ki zahteva kar nekaj časa, denarja in premisleka. Običajno najprej pomislimo na pohištvo za otroško sobo, ki predstavlja osnovo:
- otroška posteljica (številne družine prisegajo tudi na obposteljno otroško posteljo),
- omara za otrokova oblačila,
- previjalna komoda in previjalna blazina.
Vendar tisti bolj zabavni del opremljanja otroške sobe se začne šele takrat, ko smo pohištvo že izbrali. Otroška soba namreč ni le spalnica, temveč tudi ustvarjalnica in igralnica… Pripravili smo nekaj nasvetov, ki vam bodo pri opremljanju in dekoraciji otroške sobe zagotovo prišli prav.
Kako narediti otroško sobo varno?
Otroška soba mora biti varna, za kar lahko poskrbimo že pri izbiri otroške opreme in dekoracijo.
- Pomembno je, da se pri opremljanju otroške sobe izognemo potencialno nevarnim predmetom, ki bi lahko povzročili nesreče in poškodbe. Zaradi varnosti v otroško sobo nikakor ne sodijo viseči kabli ter dekorativni predmeti, ki bi lahko padli (vaze, samostoječa ogledala itd.).
- Vse vtičnice in predale, ki jih otrok lahko doseže, preventivno zavarujemo z različnimi otroškimi varovali. To velja za celo stanovanje in ne le za otroško sobo.
- Namesto obešanja slik lahko stene otroških sob okrasimo s čudovitimi nalepkami. Tako ne poškodujemo sten, prav tako pa si izognemo možnosti, da bi slika padla.
- Ne pozabite na zaščito pred komarji in mrčesom v toplejših mesecih. Zavarujte okno v otrokovi sobi z mrežo ali pa preprosto izberite baldahin, ki otroka ščiti pred nadležnimi piki komarjev.
Katere barve uporabiti v otroški sobi?
Odrasli imamo v svojih spalnicah in bivalnih prostorih običajno najraje nevpadljive in pastelne barve. Kljub temu je priporočljivo, da v novorojenčkovi sobi uporabimo več kontrastov in živobarvnih odtenkov.
Dojenčkov vid je namreč ob rojstvu precej slab in jasno zaznava le ljudi in predmete v neposredni bližini. Z živahnimi barvami in kontrasti lahko otroku zagotovimo vidno stimulacijo. Pri dojenčkih, kjer se zgodaj pokažejo težave v razvoju, strokovnjaki pastelne barve celo odsvetujejo in staršem predlagajo, naj pastele zamenjajo z močnejšimi kontrasti.
Vendar brez skrbi, ni potrebno, da vse stene v otrokovi sobi pobarvate v živobarvne odtenke. Dovolj je že, če jih okrasite z nekaj zanimivimi nalepkami. Prav tako lahko uporabite raznobarvne pripomočke, opremo in igračke. Dojenčkovo sobo lahko popestrite na primer s pisano posteljnino.
Kako iz otroške sobe ustvariti igralnico?
1. Igrala v otroški sobi
Tako je! Igrala ne spadajo samo na domače dvorišče. Postavite jih lahko namreč kar v otrokovi sobici, v primeru, da je le-ta dovolj prostorna.
Igrala za otroško sobo, o katerih lahko razmislite, so:
2. Preproga je lahko igralni pripomoček
Preproga v otroški sobi ima nekoliko drugačno funkcijo kot ostale preproge v stanovanju. Otroci se namreč veliko časa igrajo na tleh, zato je pomembno, da smo pri preprogi za otroško sobo posebej pozorni na kakovost in praktičnost.
3. Ustvarite otroški ustvarjalni kotiček
Vsak otrok potrebuje svoj prostor za ustvarjanje. Predlagamo, da otrokovo sobo opremite z manjšo mizico in stolčki, kjer lahko malček veselo riše, piše in ustvarja v prostoru, ki je primeren njegovi velikosti.
Tudi otroška tabla je zanimiv pripomoček, ki lahko enormno pripomore k otrokovemu razvoju. Risanje, pisanje ter učenje črk, števil in oblik je s pomočjo table lahko veliko bolj zabavno. Prav tako lahko z risalno tablo postavite jasno mejo pri temu, kje je ustvarjanje dovoljeno in kje ne – veliko otrok se prej ali slej svojega umetniškega ustvarjanja loti kar na stenah. Otroška tabla mladim ustvarjalcem nudi dovolj prostora in nove dimenzije izražanja.
Nočna lučka – pika na I, ki jo potrebuje vsaka otroška soba
Nočna svetilka ali nočna lučka se zdi, v primerjavi z ostalo otroško opremo, res malenkost, vendar v otroški sobici nikakor ne sme manjkati!
Nočne svetilke, lučke in projektorji so praktični iz več razlogov:
- Otroci, ki se bojijo teme, z nočnimi lučkami lažje zaspijo. Prav tako jih lahko ponoči vzamejo s seboj (na primer) na stranišče in tako postanejo bolj samostojni.
- Doječim materam nežna svetloba olajša nočno dojenje.
- Nemoteči nočni obiski novorojenčka, ki bi ga preveč intenzivna sobna svetloba lahko popolnoma predramila.
Ne pozabite na previjalni kotiček!
Tudi previjalni kotiček je izredno pomemben del otroške sobe, ki ga boste v prvih mesecih otrokovega življenja potrebovali zelo pogosto. Previjalna komoda in previjalna blazina sta vsekakor dela otroške sobe, ki ju je smiselno kupiti že pred prihodom novega družinskega člana.
Preberite tudi »Kako opremiti previjalni kotiček v otroški sobi?«.